Introduction – Fantasia
Aria
Scherzo

  • Tillkomstår: 2015
  • Verktyp: Trumpet och orkester
  • Dedikation: Filip Draglund
  • Uruppförande: 26 april 2015
    Konserthuset Helsingborg, Filip Draglund, trumpet
    Helsingborg Symfoniorkester
    Nazanin Aghkahani, dirigent
  • Speltid: 20 min

Instrumentering (besättning)

Solotrumpet, 2*22*2, 2000, 01, 10, stråkar (8–6–4–3–2)

Notmaterial/stämmor återfinns

Gehrmans Musikförlag

Beskrivning av verket

Lyrisk concertino för trumpet och liten orkester i tre satser.

Länkar

https://www.benjaminstaern.se/?page_id=5202


Verkkommentar

Beställt av Filip Draglund, with support from the Rosenborg/Gehrmans Foundation.

Surprise! är en lyrisk concertino i tre satser. Den lilla orkestern—dubbla träblåsare, två horn, slagverk, harpa och stråkar—skapar en smidig, sidenmjuk klang. Trumpeten intar ofta rollen som sångare med orkestern som sin kör.

I. Introduzione – Fantasia. Ett briljant, sångbart solo omges av livliga instrumentala kommentarer. Stämningen är spontan och glädjefylld, men rollerna förändras ständigt. En trumpetsignal framkallar ett ursinnigt svar från träblåsarna, och satsen slutar med stråkkluster, virveltrumma och trumpet.

II. Aria. En bel canto-linje avbryts av plötsliga tempoväxlingar. Senare blir musiken en nocturne med klockliknande klanger, som avslutas med sordinerad trumpet.

III. Scherzo. Bubblande energi och fjädrande språng leder till en tecknadfilmslik kadens där verkets lekfulla överraskningsmoment träder fram.